Co zrobić, gdy się nie chce?

Jak odzyskać motywację gdy czujesz, że nic na Ciebie nie działa?
Czasem nie trzeba.  Przecież gdy się chce, jest ekstra. Wszystko nam sprzyja. Ptaki ćwierkają, słońce świeci, kawka jest pyszna, czas mija szybko i nawet robimy jakiś progres. 

Co zrobić, gdy się nie chce

Można poskreślać parę punktów z naszej “to-do” listy i gdy skreślimy wszystkie to pochwalimy się sukcesem na instagramie.

Ja też uwielbiam takie dni.

Ale co zrobić, gdy się nie chce? Gdy na samą myśl o zrobieniu czegokolwiek mamy mnóstwo wymówek, a prokrastynacja powoduje, że hamujemy na wiele, wiele tygodni.

Motywacja – co to jest? Czemu mnie tak męczy. Dlaczego zawsze to ona ma ze sobą problem?

Motywacja, której częściej nie ma, niż jest. 

Źle rozumiany element ludzkiej psychiki, który został już przeanalizowany prawie z każdej strony. 

Piszę: “prawie”, bo podstawowe sposoby na „nie chce mi się” z jakiegoś powodu uwielbiają mijać się z prawdą i  popularną literaturą dostępną na rynku.

Po pierwsze, “motywacja” to często problem z poczuciem sensu wykonywanej czynności, a nie stricte z tym, czy chce się nam ją wykonywać. O tym napiszę kiedy indziej.

Po drugie, “motywacja” często pojawia się jako ta druga, już po rozpoczęciu wykonywania czynności. Można ją wręcz “uruchomić” wielokrotnymi, skrupulatnymi próbami, trochę niczym uruchamianie starego silnika diesla. 

Po trzecie, można szybko przejść przez pewien schemat, aby na końcu być gotowym do zajęcia się pracą nawet wtedy, gdy cały czas mamy „nie chce mi się” i całe serducho entuzjastycznie preferuje koszenie trawy w ogrodzie od tego, co macie rzeczywiście zaplanowane w kalendarzu.

Wiecie co?

Damy radę.

Gotowi?

Jak odzyskać motywację? Kilka skutecznych kroków.

Zrozum życie. Tak. Serio. To brzmi górnolotnie, ale problemy motywacyjne to moje ulubione “lampki alarmowe”, dzięki którym wiem, że coś nie gra z moim poczuciem sensu tego, co mam zrobić.

Zrozum życie

Jeśli regularnie zmagasz się z motywacją lub NAPRAWDĘ wolisz zostać ogrodnikiem niż zabrać się za to co przyniesie tobie korzyści w perspektywie jakiegoś czasu……… rozwiązanie może czekać właśnie w takim szerszym spojrzeniu na to, co Cię otacza w Twojej codzienności. Czy nadal chcesz tę pracę. Ten związek. Ten lifestyle.

Trudne. Ale da najlepsze efekty.

Swoją drogą, jeśli potrzebujesz pomocy ze zrozumieniem swojego życia w takiej szerszej perspektywie “z lotu ptaka” to zachęcam do rzucenia okiem na kilka książek, które mogę Tobie z ręką na sercu polecić.

Opracuj plan. Zgodnie z najlepszymi praktykami zarządzania plan trzeba ciągle rewidować. Może coś udało się zbyt szybko. Może coś nie wychodzi dłużej, niż zakładaliśmy. Bywa i tak, i tak. Dlatego trzeba reagować.

Opracuj plan

Może to coś, z czym się zmagasz, da się przerzucić na inny termin?

Ja często podnoszę motywację na cały dzień tylko dzięki temu, że jakiś wyjątkowo „dziadowy” obowiązek przesuwam na kiedy indziej. A poczucia luzu powoduje szybszy kierunek ku innym tematom wymagającym mojej uwagi.

A może to coś, z czym się zmagasz, tak naprawdę nie wymaga już zrobienia lub można się za to zabrać trochę inaczej?

Jak odzyskać motywację? Spróbuj spojrzeć na listą zadań inaczej, niż do tej pory. A potem zacznij brzydko, cokolwiek i poleci.

Oczyść umiejętnie swój plan.
Prawie na pewno masz tam za dużo umieszczone i Twój umysł “buntuje się”, bo podświadomie wie, że nie dasz rady i – niestety – zamiast skrupulatnie dążyć do zrealizowania chociaż 80% założeń, utylizuje się na amen.

Oczyść umiejętnie swój plan

Teraz Twoja w tym głowa, by zredukować wymagania do siebie o te parę oczek i z nowo nabytą chęcią wrócić do nowego, sensowniejszego wypełniania dnia.

Nadaj priorytety.
Nawet mając przed sobą swój super fajny, zredagowany i uratowany plan, nadal warto “przemielić go” dalej – tym razem poprzez nadawanie priorytetów.

Nadaj priorytety

Starczą dwie kategorie. Które rzeczy MUSZĄ się dziś wydarzyć?

A które tylko powinny?

Pokonaj prokrastynację.
Łatwo powiedzieć, nie?
A tak poważnie, jeśli nie jesteśmy zmotywowani do czegoś, to albo nie rozumiemy sensu tego czegoś, albo po prostu prokrastynujemy. Albo jedno i drugie, ale wtedy masz przekichane i pomoże dopiero rozmowa z mentorem lub zajrzyj do książki.  

Pokonaj prokrastynację

W przypadku samej prokrastynacji pamiętaj proszę, że motywacja najczęściej rusza jako druga, podążając za czynnością, a nie odwrotnie. Warto nauczyć się robić rzeczy… tak po prostu. Nie kłócąc się z Twoim planem. Dlatego jak już przerobimy należycie wszystko co chcemy – weźmy się za najbliższy temat z listy.

Tak zwyczajnie.

Zrób dobry reaserch.
Zdobądź potrzebne informacje. To taka porada w gratisie. Mega często nie jesteśmy zmotywowani do czegoś, bo… nie wiemy, co mamy zrobić lub nie wiemy JAK mamy to coś zrobić.

Zrób dobry reaserch

Rzucam pomysł, ale możliwe, że mam rację: zagoogluj najlepsze sposoby na zrobienie tego, co Cię czeka.

Stawiam, że nagle Ci się zachce.
I dzięki tej metodzie, maksymalizuje się efekty przy jednoczesnym minimalizowaniu czasu potrzebnego na naukę.

Analizuj pomyłki.
I na koniec porada długoterminowa, a zarazem doskonały nawyk do błyskawicznego wyrobienia. Skoro już coś Ci nie wychodzi to zastanów się nad następującymi sprawami:

Analizuj pomyłki

Czemu mam problemy z motywacją?
Czy mogę znaleźć bodziec i czy mogę coś na stałe zrobić z tym bodźcem tak, by za miesiąc było zamiecione na stałe?

Czy coś te problemy nasila?
Czy jest to coś z mojego otoczenia?
A może moje myśli?
A może ktoś inny?
Co mogę z tym zrobić?

Czy któreś bodźce się najczęściej powtarzają?
Co je łączy?
Co je różni?
Jak mogę się z nimi uporać, by nie przeszkadzały?
Może uda mi się to zrobić za jednym zamachem?

I na dziś to tyle.

powodzenia i niech motywacja opuszcza Cię wyjątkowo rzadko 

Gdzie podziały się Twoje marzenia?

Przypomnij sobie ten czas jak byłeś dzieckiem, nastolatkiem, jakie wtedy miałeś marzenia. Pamiętasz co chciałeś osiągnąć, co zrobić, kim być, co zobaczyć, gdzie pojechać. 

Gdzie podziały się Twoje marzenia?

Tęsknisz za tym czasem, chciałbyś się cofnąć i coś zmienić? Wtedy nie mogłeś się doczekać jak będziesz dorosłym. Wydawało się, że będziesz mógł wszystko.
Jak jest teraz, nadal tak myślisz?
Spełniłeś swoje marzenia, a może jesteś w trakcie ich realizacji?
Może nic z tego nie wyszło i zostały w sferze marzeń. Gdzie są Twoje marzenia,  może ktoś Ci je ukradł?
Dlaczego nasze marzenia utknęły w szufladzie? 

Lubimy marzyć. Co jednak zrobić, żeby nasze marzenia nie były tylko pobożnymi życzeniami, ale naprawdę się spełniały? Pierwszym krokiem jest zamiana marzeń w konkretne cele.

Aby osiągnąć jakiś cel, spełnić swoje marzenia, zmienić coś w swoim życiu na lepsze trzeba podejmować działanie. Jeśli chcesz mieć lepszą pracę, rozpocząć własny biznes, zerwać toksyczną relację, zbudować szczęśliwy związek, odżywiać się zdrowiej, mieć więcej siły i być bardziej sprawny fizycznie, konieczne jest działanie.
Bierne czekanie i powtarzanie tych samych schematów, nie przyniesie oczekiwanych zmian. Trzeba wyrobić sobie dobre nawyki, robić konkretne rzeczy i konsekwentnie je wykonywać każdego dnia.
Jednak wiele osób mimo, że chce coś zmienić w swoim życiu, nie podejmuje działania. Kończy się zwykle na mówieniu, życzeniach i planach.

Dzieje się tak ponieważ jesteśmy wciągnięci przez system, przez ludzi którzy ciągną nas w dół i mówią :


Z czym Ty do ludzi.
Porywasz się z motyką na księżyc.
Nie uda Ci się.
Daj sobie spokój to nie dla Ciebie, nie tacy próbowali.

Jeżeli spotkałeś się już z czymś takim i wciąż masz w sobie siłę aby iść po swoje marzenia warto otworzyć oczy i głowę na nowe możliwości jakie daje nam ten świat.

Trzeba też zwrócić uwagę na otaczających nas ludzi, czy są to osoby które nas wspierają
w działaniach. Jeżeli tak nie jest to może czas pomyśleć o nowych znajomościach i zerwać
z toksycznym otoczeniem.

Szkoda czasu na rozmyślanie.
Czas zacząć działać, nigdy nie jest za późno żeby spełniać marzenia.
W końcu życie mamy tylko jedno!!!

Kiedyś wynalazki – dziś rzeczywistość cz. 2

Wielu ludzi lubi kupować taniej, a tym samym oszczędzać.
Od kilku lat istnieje na rynku aplikacja, która łączy wszystkie branże w których wydajemy zarobione pieniądze. 

Aplikacja Cashback World

Robimy zakupy w swoich ulubionych sklepach, jemy w ulubionej restauracji, wypoczywamy w wymarzonym hotelu lub Spa.
Wszystko wygląda jak do tej pory, z jedną różnicą, wystarczy za to wszystko zapłacić poprzez aplikację i już cześć pieniędzy wraca do portfela.

Co sprawia, że obecnie fotowoltaika  jest tak często reklamowana i pod wieloma względami bardzo popularna? 

Panele fotowoltaiczne

Okazuje się, że coraz więcej osób  ma po prostu zamysł oszczędzać na rozmaitych zagadnieniach. Ważna sprawa związana z tym tematem jest taka, że fotowoltaika pod wieloma względami umożliwia.
Dlaczego? Co skłania osoby do kontaktu z firmami, które zajmują się tym rozwiązaniem?
To sposób, aby oszczędzać na energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne dają po prostu szansę, by skorzystać z energii pochodzącej bezpośrednio za słońca. 

Kto z nas nie marzył kiedyś, żeby list  lub paczka pojawiła się nazajutrz w domu?
Kiedyś widok listonosza wzbudzał w nas nie lada emocje, lecz czas oczekiwania na przesyłką był spory.

Paczkomat

Dziś rewolucję robią paczkomaty, zamawiasz do godziny 11:00, a następnego dnia masz już swoja ukochaną przesyłkę do odbioru .

38% Polaków czyta książki.
Taki poziom utrzymuje się od około 10 lat. Najgorzej było w latach 2004-2008.
Tendencja jest wzrostowa i myślę, że będzie to bardzo widoczne dzięki kolejnej nemu rozwiązaniu technologicznemu jaką  jest czytnik ebooków.

Czytnik e-book

Dzięki niemu mamy wszystko w jednym miejscu, a raczej na jednym urządzeniu. Oszczędzamy miejsce na przechowywanie książek i ratujemy środowisko, ponieważ nie potrzebujemy papieru oraz druku.
Mimo wszystko są jednak ludzie którzy lubią trzymać książkę w ręku i odkładać ja na półkę kiedy kończą czytać.

25 lat temu szwagier mojego znajomego zaproponował mu rewelacyjny biznes. Wypożyczalnie kaset video.
,,To będzie biznes naszego życia,, –powiedział.
Dziś nie ma już takich miejsc, nawet nie kupisz odtwarzacza kaset videa w sklepach RTV. Przyszłość to platformy streamingowe.

Platforma sytreamingowa Netflix

Jest ich mnóstwo na rynku i cieszą się ogromną popularnością. Za niewielkie pieniądze możemy oglądać filmy, seriale, słuchać muzyki, grać w gry.
Szwagier znajomego nie mógł przewidzieć, że takie rozwiązanie będzie lepsze i zdominuje przyzwyczajenia.

Wizjoner, geniusz, miliarder, pierwowzór Tony’ego Starka…
Medialny obraz Elona Muska jest nam zapewne dobrze znany. W 2008 roku grupa wspólników na czele której stanął Elon Musk, zakłada firmę Tesla Motors. Warto pamiętać, że w tamtym czasie pojazdy elektryczne kojarzyły się przede wszystkim z pojazdami o symbolicznych osiągach i niewielkim zasięgu.

Samochód Tesla

Pierwszy pojazd Tesla Motors – Tesla Roadster – przełamywał ten stereotyp. Był to sportowy samochód, który do 100 km/h rozpędzał się w czasie 4 sekund. Oferował prędkość maksymalną 210 km/h i na pełnych naładowanych akumulatorach mógł przejechać nawet 350 kilometrów.
O takich nowościach kiedyś mogliśmy tylko marzyć albo oglądać je w filmach. Dziś każdy z nas na pewno spotkał samochody z napędem elektrycznym .

10 sposobów na poprawę humoru.

Prawie każdemu z nas od czasu do czasu coś się nie udaje i mamy gorszy dzień. Prawdopodobnie doświadczyłeś dnia lub chwili, kiedy dopadł Cię zły nastrój i nic  Ci nie wychodzi. Ale jest na to rozwiązanie!

1  Posłuchaj ulubionej piosenki.

Każdy ma jakiś ulubiony kawałek który poprawia nastrój i daje pozytywnego kopa, więc warto to przetestować.

2  Myśl pozytywnie.

Od zawsze pozytywne myślenie jest dowodem na bardzo szybką zmianę nastroju. Wystarczy na każdy problem spojrzeć z innej perspektywy. Z każdej sytuacji jest wyjście bądź rozwiązanie tylko trzeba go poszukać, a wszystko będzie dobrze.

3  Spotkaj się z przyjaciółmi.

Nic tak nie poprawia humoru jak wsparcie ludzi na których zawsze możesz liczyć i w ich towarzystwie czujesz się wyśmienicie. Takie spotkania zawsze są miłe i dają wiele korzyści. Każdy lubi pomagać i czuć, że jest potrzebny.

4  Zrób coś zupełnie nowego.

Wyjście ze strefy komfortu wymaga odwagi, ale jeżeli zrobimy coś zupełnie nowego coś czego się baliśmy to gwarantuję, że uczucie będzie niesamowite, a problemy staną się niezauważalne.

5  Zrób jakąś aktywność fizyczną.

Udowodnione jest, że sport to zdrowie dlatego warto trochę się poruszać. Po ćwiczeniach wydzielają się endorfiny czyli hormon szczęścia. Nikogo nie trzeba przekonywać, że są one gwarantem dobrego samopoczucia.

6  Poczytaj dobrą książkę.

Przeczytanie dobrej książki pozwoli nam zapomnieć o troskach. Książka potrafi zabrać nas  w podróż, a nasza wyobraźnia sprawi, że będziemy w innej rzeczywistości. 

7  Spraw sobie prezent.

Dostawanie prezentów jest fajne ale obdarowywanie kogoś jest jeszcze lepsze, dlatego zrób sam sobie prezent i bądź szczęśliwy. Na pewno jest coś co chciałeś sobie kupić może to jest ten moment kiedy warto to wykorzystać aby poprawić sobie humor.

8  Bądź wdzięczny.

Wdzięczność jest to coś bardzo ważnego w naszym życiu, ale w pędzie życia rzadko dostrzegamy rzeczy za które powinniśmy dziękować i być wdzięczni. Wiele osób ma zdecydowanie gorzej i potrafią cieszyć się chwilą. Dlatego warto się zatrzymać i dostrzec to co mamy, a nie skupiać się na tym co chcemy mieć.

9  Przytul się do kogoś kogo kochasz.

Kiedy ostatni raz przytuliłeś się do kogoś? To naprawdę pomaga ale musi to być szczere. Poczuj bicie serca. Dotyk okazuje się wyjątkowo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia.

10  Zjedz coś dobrego.

Ulubiony posiłek, a może coś czego jeszcze nie jadłeś. Jest takie powiedzenie Polak głodny, Polak zły. Więc trzeba zjeść dobry posiłek i wtedy wróci dobry humor.

Kiedyś wynalazki – dziś rzeczywistość cz.1

Drukarka 3D

Twórcy filmów science-fiction chętnie roztaczają przed widzami kolorową wizję fantastycznej przyszłości, w której ludzie
w codziennym życiu korzystają z coraz to nowych osiągnięć techniki. Innowacje technologiczne, choć nie tak zaawansowane jak w filmowej fikcji, szturmem wdzierają się w nasze życie . 

Z racji tego, że  urodziłam się w XX wieku mogę pokazać Wam  i porównać technologię kiedyś, a dziś przedstawiając Wam 9 według mnie najciekawszych ciekawostek  techniki , z których korzystamy na co dzień .

Drukarka 3D

Można dzięki nim zaprojektować i wydrukować przedmioty, mechanizmy, a nawet części do auta! Ze względu na wysokie ceny drukarki 3D nie są jeszcze rozpowszechnione, ale wiemy wszyscy, że elektronika tanieje. Dlatego w najbliższym czasie  spodziewajmy się wojen producentów, co zaowocuje spadkiem cen.

Składane smartfony

Składane smartfony

to najbardziej spektakularna nowinka technologiczna ostatnich miesięcy. W latach 90-tych  dwudziestego wieku, szczytem moich marzeń był telefon komórkowy z wysuwaną ANTENĄ. Byłam przeszczęśliwa, że mogę zadzwonić i napisać sms (tak, tak nic innego nie wchodziło w grę).

Następca standardu sieci komórkowej 4G czyli 5G to jedna z najbardziej oczekiwanych nowości na rynku mobilnym. Oferuje bardzo szybką transmisję danych, dużą niezawodność i bardzo małe opóźnienia, co znacząco ułatwi korzystanie z szeregu usług sieciowych. Błyskawiczny przesył wielogigabajtowych plików pozwoli na komfortowe oglądanie w streamingu obrazu 4K oraz pracę i rozrywkę w chmurze.

5G przyczyni się do rozwoju inteligentych domów i miast oraz autonomicznych pojazdów, a także automatyzacji przemysłu.

wirtualne testowanie makijażu

 Google oddało w ręce kobiet nowe narzędzie, które umożliwia wirtualne przetestowanie makijażu. W ten sposób można szybko sprawdzić, jaki będzie pasował do ich cery. Mało która kobieta jest na tyle odważna, by wyjść z domu bez makijażu. Dobranie odpowiednich kosmetyków do odcienia cery nie jest jednak łatwe i wymaga sporo biegania po sklepach oraz testowania produktów różnych firm. 

Nowe narzędzie może zaoszczędzić kobietom sporo czasu, a także pieniędzy. Nie będą bowiem musiały wydawać ich na produkt, który nie spełnia ich oczekiwań. Póki co narzędzie dostępne jest tylko w USA, ale być może w niedalekiej przyszłości trafi także na pozostałe rynki.